Committees

Various Committees 

 

KendriyaVidyalayaMati, Kanpur Dehat

Shift - 1

 

VIDYALAYA COMMITTEES-2016-17

Management Committee Structure 

 

1). EXAM.     (i). Mr  P.K. Shukla           

                       (ii). Mr Awadh Narayan

                       (iii). Mr. R.K. Gupta

                       (iv). Mr  Anil Kumar

2). Time Table & Arrangements-

                       (i). Mr Awadh Narayan

                       (ii). Mr. Prem Pal

                       (iii). Mr. N.L. Yadav

                                      ( iv). Mrs. Shobha Upadhyay

 3). Admission-  

                       (i). Mr A.K. Tripathi

                       (ii). Mr Piyush Kumar

                       (iii). Mrs. Shobha Upadhyay

4). Morning Assembly & CCA.-   

                       (i). Mrs. Meera Kanaujia

                       (ii). Mr. V.K. Mishra

                       (iii). Ms. Saroj Sharma

                       (iv). Mr Som Dutt- PA System

                       (v). Mr Abhijeet Sheel-  Music

                       (vi). Mr Nikhil Mishra- PET

5). Furniture & Maintenance-

                       (i). Mr A.K. Gupta

                       (ii). Mr. Somdutt

                       (iii). Mr. Awadh Narayan

6). Maintenance & Repair-

                     (i).  Mr. Somdutt

                     (ii). Mr. A.K. Gupta

                     (iii). Mr. P.K. Pandey

                     (iv). Mr Nikhil Mishra- PET

7). Cleanliness & Green Vidyalaya 

                     (i). Mr. Alok Kumar Srivastav

                     (ii). Mr  Prempal       

                     (iii). Mrs. Meera Kanojiya 

                      (iv).  Ms. Shreya Dwivedi   

8). Discipline-

                     (i). Mr Nikhil Mishra (PET)

                     (ii). Mr  A.K. Tripathi

                     (iii). Mrs Rajani Trivedi                              

                   (iv). Mrs Manju Mishra  (v)  Mr. Piyush Kumar     (vi).  Mr. Anil Kumar

9). Gardening & Beautification-

                      (i). Mr A.K. Tripathi

                      (ii). Mr S.K. Gupta

                      (iii). Mr P.K. Pandey

                      (iv). Mrs  Vandana Mishra

10). Library Committee-

                      (i). Mr Piyush Kumar      (v)    Mr. SK Gupta

                      (ii). Mrs  Rajani Trivedi  (vi)    Mr. VK Mishra

                      (iii). Mrs  Manju Mishra  (vii)  Mr. Anil Kumar

                                   (iv).   Mr. SM Saxena            (viii)   Mrs. Saroj Sharma

11). Web Committee-

                       (i). Mr P.K. Shukla

                      (ii). Mr  Piyush Kumar

                      (iii). Mr S.K. Tiwari

                      (iv). Mr A.P. Mishra

12). Anti Ragging & Bullying-

                      (i).  Mr Rajani Trivedi

                       (ii). Mrs Manju Mishra

                      (iii). Mrs. Meera Kanojiya

                      (iv). Mr S.K. Gupta

                      (v). Mr Nikhil Mishra 

13). Adolescence(AEP).

                      (i). Mrs. Manju Mishra       (II).  Mrs. Meera Kanojiya           (iii). Mr. P.K. Pandey     (iv). Mr S.M. Saxena

 14). Disaster Management-

                       (i). Mr S.M. Saxena      (ii).  Mr Nikhil Mishra           (iii). Mr. Somdutt 

   (iv). Mr Awadh Narayan    (v)  Mr. Anil Kumar

 15). Scout & Guide-

                       (i). Mr S.K. Gupta

                       (ii). Mrs. Meera Kanojiya

                       (iii). Mr. Sunder Lal

                       (iv). Mrs. Shobha Upadhyay

16). Rajbhasha-

                      (i). Mrs  Rajani Trivedi

                      (ii). Mrs. Meera Kanojiya

                      (iii). Mr V. K. Mishra

                     (iv). Mr. P.K. Shukla

                     (v). Mr S.K. Tiwari

                     (vi). A.P. Mishra (office)

17). Grievances & Complaint-

                     (i). Mrs  Rajani Trivedi                          

                     (ii). Mrs. Manju Mishra 

                     (iii). Mr. Alok Shrivastava

                     (iv). Mr. P.K. Shukla

                     (v). Mr  Piyush Kumar

                     (vi). Mrs  Shreya Dwivedi          (vi). Ms. Saroj Sharma               

 18). Excursion-

                      (i). PGT Economics/ TGT (Art&Craft)

                      (ii). Mr N.L. Yadav (iii) Mr. SK Rai

19). CCA-

                      (i). Mrs. Meera Kanojia

                       (ii). Mr  V. K. Mishra

                       (iii). Mr  Saroj Sharma

20). Sexual Harassment & Redressal-

                       (i). Mrs. Manju Mishra  (ii). Mr  S.M. Saxena    (iii). Mrs. Meera Kanojiya                       (iv). Mrs  Vandana Mishra (v) Mr. Y Bhakta

 

21). CMP-

                       (i).  Mr. Anil Kumar

                       (ii). Ms. Shobha Chauhan

22). Safety & Security-

                       (i). Mr. Somdutt                   

                       (ii). Mr P.K. Shukla

                      (iii). Mr Nikhil Mishra

                      (iv).  Mr. Anil Kumar

                                     (v). Mrs  Vandana Mishra

23). First Aid & Medical Checkup & Drinking Water-

                      (i). TGT Bio

                      (ii). Mr Nikhil Mishra

                      (iii). Mr. Somdutt 

                      (iv).   Nurse

                   

24). Press Media & Photography & APIO-

                      (i). Mrs. Manju Mishra 

                      (ii). Mr P.K. Shukla

                      (iii). Mr Piyush Kumar

25). Purchase Committee-

                      (i). Mr  Anand Gupta- PGT  Comm.

                      (ii). Mr S.K. Gupta

                      (iii). Ms. Saroj Sharma

                                    (iv). Mr  S.K. Tiwari(OFFICE )    

26). KVS Letter Compliance:

                                 (i) Mrs. Rajni Trivedi

27). Beautification  :

                             (i). Mr S.K. Rai

                                (ii). Mrs. Meera Kanojiya

                     (iii).  Mr. Anil Kumar 

                                                                                                                                                    (Mr.  A. K. Rai )

                                                                                                                                                                                           PRINCIPAL

Committees 2nd shift

Sr. No.

Committee Name

Secondary

Primary

1.       

ADMISSION

Mr. Sandeep Singh I/C

Ms Shonam (Mem)

2.      

EXAMINATION

Mr. Nehal Nigam I/C

Mr. A.K.Agnihotri (Mem)

Mrs Kirti Devi I/C

Mrs Anjali Singh (Mem)

3.      

TIME TABLE & ARRANGEMENT

Mr. A. K. Agnihotri I/C

Mrs. Suman Dixit (Mem)

Mrs Ajnali Singh I/C

4.      

MORNING ASSEMBLY/CCA/CULTURAL

Mr. Lakhan Singh I/C

Mrs Suman Dixit (Mem)

Mrs. Sneh Lata (Mem)

Mr. Aqeel Ahmed (Mem)

Mr. Vijay  Shankar Singh (Mem)

Ms. Shonam I/C

5.      

CMP

N/A

Mrs Kirti Devi I/C

Mrs Anjali Singh (Mem)

6.      

DISCIPLINE

Mr. Vijay Shankar Singh I/C

Mr. A.K.Agnihotri (Mem)

Mrs. Suman Dixit (Mem)

Mr. Devendra Kumar (Mem)

Mrs. Kirti Devi I/C

Mrs. Ajnali Singh (Mem)

7.      

SAFETY & SECURITY OF STUDENTS

While coming & during recess

Mr. A.K.agnihotri (overall  I/C

Mr. M.K.Roy (Lower wing)

Mr. Nehal Nigam (Upper wing)

Mr. Vijay Shankar Singh

(Outersides of Secondary wing

i.e. kho-kho ground, assembly ground, front side etc)

While coming & during recess

Mrs. Suman Dixit (overall I/C)

Mr. Vijay Kr. (Lower wing)

Mr. Devendra Kr. (Upper wing)

Mr. Pramod Kumar Singh

(Outer sides of Primary wing i.e. Jhoola ground, back side of Primary wing, front side etc)

8.      

SCOUT & GUIDE

Mr. Kamendra Sing Chauhan I/C

(Scout)

Mrs Suman Dixit I/C (Guide)

Ms Shonam I/C

(Cubs & Bulbul)

9.      

CLEANINESS

Mr. Aqeel Ahmed I/C

Mr. Ratna Tiwari (Mem)

Mrs Sneh Lata I/C

Mr. Kamendra Singh Chauhan

(Mem)

10.    

RAJBHASHA/OFFICIAL LANGUAGE IMPLEMENTATION

Mr. S.KDwivedi I/C

Mr. Lakhan Singh ()Mem)

Mr. S.B.Sinha (Mem)

N/A

11.      

WEBSITE UPDATION

Mr. M.K.Roy I/C

Mr. S.B.Singh (Mem)

N/A

12.    

COMPUTER/AUDIO-VIDUALS & TEACHING AID

Mr. Devendra Kumar I/C

N/C

13.    

FURNITURE

Mr. Kamendra Singh Chauhan I/C

Mr. M.K.Roy (Mem)

Ms. Shonam (Mem)

14.    

MAINTENANCE & REPAIR (CIVIL & ELECTRICAL) SCHOOL BUILDING & STAFF QUARTERS

Mr. Aqeel Ahmed I/C

Mr. Vijay Kumar Mishra (Mem)

Mrs Kirti Devi (Mem)

15.    

FIRST AID & MEDICAL CHECK-UP

Mr. Vijay Shankar Singh I/C

Ms. Nurse (Mem)

N/C

16.    

GARDENING BEAUTIFICATION

Mr. Vijay Shankar Singh I/C

 

Mrs. Sneh Lata (Mem)

17.    

BEAUTIFICATION

Mr. Kamendra Singh Chauhan I/C

Mrs. Sneh Lata (Mem)

18.    

EXCURSION

Mr. A.K.Agnihotri I/C

Mr. Aqeel Ahmed (Mem)

Mr. S.B.Sinha

Ms. Shonam (Mem0

19.    

AEP

Mr. Sandeep Singh I/C

TGT (Sc) (Mem)

N/C

20.   

COMPLAINT & GRIEVANCE

Mr. Lakhan Singh I/C

Mr. S.K.Dwivedi (Mem)

Mrs Anjali Singh (Mem)

21.    

DISASTER MANAGEMENT

Mr. A.K.Agnihotri I/C

Mrs. Ratna Tiwari (Mem)

Mr. Aqeel Ahmed(Mem)

Mrs. Kirti Devi (Mem)

22.   

INTEGRITY CLUB

Mrs Suman Dixit I/C

Mr. Aqeel Ahmed (Mem)

N/A

23.   

LIBRARY COMMITTEE

Mr. M.K.Roy I/C

Mr. Nihal Nigam (Mem)

Ms. Shonam (Mem)

24.   

ECO CLUB

Mr. Pramod Kr. Singh I/C

Mr. Sandeep Singh (Mem)

TGT (Sc) (Mem)

Mrs. Ratna Tiwari (Mem)

N/A

25.   

OLYMPIYAD

Mr. Vijay Kumar Mishra I/C

Mr. Sandeep Singh (Mem)

N/A